Parapety
Parapety wewnętrzne i zewnętrzne
Elewacja zawdzięcza swój wygląd nie tylko pięknym materiałom i starannemu wykończeniu, ale także detalom, które chronią je przed szkodliwym wpływem wilgoci i wiatru.
Parapety wewnętrzne to nie tylko element dekoracyjny, parapety wspomagają mieszanie się ciepłego powietrza znad grzejnika z zimnym spływającym od okna, zatrzymują też kurz unoszący się znad grzejnika. Każde okno powinno być wykończone trwałym i łatwym do mycia materiałem ponieważ powierzchnie ścian pod oknami szybko by się brudziły.
Na rynku, do wyboru mamy kilka rodzajów materiałów na parapety wewnętrzne, przed wyborem materiału z jakiego ma być wykonany parapet warto uwzględnić przeznaczenie pomieszczenia w którym będzie on zamontowany : w gabinecie czy sypialni parapety mogą być drewniane, w pralni czy łazience – lepiej wybierać materiały odporne na wodę i stosowane w łazienkach środki czystości. Warto dobrać je tak, by zbytnio nie zwracały uwagi, a więc dopasować je do stylu wnętrza.
Parapety zewnętrzne spełnią zadanie podokiennika bądź okapnikami, zapewniają ochronę elewacji przed wodą zbierającą się w strefie podokiennej. Kupując parapet, musimy zwrócić uwagę na to, aby był wykonany z materiału trwałego i odpornego na wodę oraz zmieniające się warunki atmosferyczne.
Aby woda prawidłowo ściekała z parapetu, trzeba spełnić kilka warunków:
1. Spadek
Minimalny wynosi 5% (prefabrykowane elementy mają spadek już uformowany);
2. Kapinos
Parapet musi wystawać 3-4 cm poza ścianę oraz mieć uformowany kapinos, aby woda nie spływała na ścianę;
3. Wymiary
Muszą być precyzyjnie dopasowane do wielkości otworu okiennego;
4. Dylatacja
Jeżeli zastosujemy materiały takie jak stal czy aluminium, musimy zachować odstęp między ścianą a parapetem.
5. Zabezpieczenie przed korozją
Trzeba pamiętać, aby po skróceniu parapetu stalowego zabezpieczyć jego końce przed korozją. Należy też zamontować gotowe zakończenia boczne, a w przypadku łączenia parapetów długich zakładów.