NOWOŚCI
-
Inteligentne rozwiązania, które pomagają sterować pracą grzejników, termostatu czy rolet, mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 20–30 proc.* Dodatkowe oszczędności może przynieść inteligentne zarządzanie oświetleniem. Ważnym w tym zakresie elementem są też rolety zewnętrzne. Już co piąty Polak korzysta z inteligentnego rozwiązania w swoim domu. Inteligentny dom sprawia, że nie musimy martwić się o komfort, funkcjonalność, energooszczędność domu czy nawet bezpieczeństwo domowników. Automatyka TaHoma Somfy pozwala na dostosowanie wszelkich urządzeń w domu do naszych potrzeb i jednocześnie zapewnia niezwykłą łatwość i przyjemność użytkowania. Okna, drzwi czy rolety, które dzięki nowoczesnemu systemowi Tahoma mogą się same otwierać lub zamykać w wybranych porach dnia, mogą się uchylać czy przesuwać w zintegrowanych grupach lub pojedynczo oferują nam pełną kontrolę i nadzór nad naszym domem, nawet wtedy kiedy nie ma nas w środku. Za pomocą telefonu uzyskujemy też stały nadzór i w razie potrzeby uzyskujemy dostęp do systemów zamontowanych w domu o każdej porze dnia i nocy.
*zgodnie z danymi firmy Somfy, 2016
Jak działa?
Tahoma oferuje prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs do zarządzania, pozwalający na sterowanie całym wyposażeniem przy użyciu komputera, tabletu lub smartfona. Wystarczy podłączyć router TaHoma do domowego routera Wi-Fi przy użyciu dołączonego do zestawu przewodu oraz włączyć zasilanie, a router sam dokona niezbędnych ustawień konfiguracyjnych. Z poziomu przeglądarki internetowej na dowolnym komputerze oraz aplikacji na urządzeniach mobilnych (IOS, Android) możliwe jest zdalne sterowanie automatyką domową.
Praca z komputerem PC jest bardzo wygodna. System Tahoma pozwala na sterowanie ponad 100 różnych produktów w technologii io. Wydajemy polecenie wykonania jakiejś operacji, ale jednocześnie możemy sprawdzić, czy zostało ono do końca wykonane . Przykładowo brama od garażu nie jest zamknięta, bo przy zamykaniu napotkała przeszkodę i ponownie automatycznie się otworzyła. Na komputerze można stworzyć do 40 scenariuszy sterowania i uruchamiać je ręcznie, automatycznie o określonej godzinie lub w zależności od sygnałów z czujników.
Zapewniona jest kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami pracującymi w technologii io, a dodatkowo istnieje również możliwość sterowania wieloma modelami urządzeń wykonanych, w ciągle obecnej na rynku, technologii RTS, nie pozwalającej jednak na sprawdzenie wykonania polecenia.
Źródło: https://www.drutex.pl/pl/inteligentny-dom/
-
Taras doceniamy szczególnie latem, gdy stanowi on przedłużenie dziennej strefy i gdy zostanie odpowiednio połączony z wnętrzem. Pełni wtedy funkcje jadalni, części wypoczynkowej czy gościnnej, gdy urządzamy przyjęcie czy po prostu grilla na tarasie. Coraz częściej decyduje on o nowoczesnym wyglądzie całego domu, wpływa na jego funkcjonalność oraz stanowi idealną strefę relaksu i kontaktu z naturą. Stąd, tak istotny jest prawidłowy wybór drzwi balkonowo-tarasowych, by dodawały uroku i przyczyniały się do zwiększenia komfortu użytkowania. Salon z wyjściem na taras jest przecież nie tylko praktyczny, ale ma również atrakcyjny wygląd. Zaletą drzwi tarasowych jest duża ilość światła dziennego dostającego się do wnętrza pomieszczenia i błyskawiczny dopływ świeżego powietrza. Łatwo jest uzyskać takie przeszklenie tworząc konstrukcję z kilku skrzydeł i stałych przeszkleń. Dobrze, jeśli nie są rozwieralne, ponieważ po otwarciu nie zajmują miejsca we wnętrzu, pozwalając na dowolną jego aranżację.
Ważne, żeby pamiętać jednak, że pięknego wyjścia na taras nie uda się stworzyć poprzez montaż prostych drzwi balkonowych, rozwiązań popularnych jeszcze kilkanaście lat temu a stosowanych jeszcze czasami dziś w budownictwie. Inwestycja w nowoczesne systemy tarasowe musi być przemyślana. W tym przypadku idealnie sprawdzają się duże przeszklenia, które sprawiają wrażenie, że taras wchodzi do środka domu. Ostatnio wiele mówi się o rozwiązaniach podnoszono-przesuwnych typu HS.
Na rynku dostępne są zarówno wersje z PVC jak i aluminium czy drewna. Można je wykonać w znacznie większych rozmiarach niż klasyczne modele rozwierne, co jest ich dodatkowym atutem pozwalającym na optycznie powiększenie pomieszczenia. W systemie podnoszono-przesuwnym skrzydło przesuwa się równolegle względem drugiego. Dzięki temu po otwarciu nie zabiera miejsca we wnętrzu, a różne opcje układu skrzydeł pozwalają na dobór odpowiedniego sposobu otwierania, dopasowanego do potrzeb i projektu budynku. Klient ma wobec tego możliwość pełnej aranżacji i dopasowania stolarki do wystroju wnętrza i estetyki budynku, zarówno jeśli chodzi o sam materiał, z którego wykonana ma być konstrukcja, kolorystyki, kształtu czy funkcjonalności.
Wybierając drzwi tarasowe należy uwzględnić maksymalne wymiary, które można uzyskać przy użyciu danego systemu. Warto również wziąć pod uwagę parametry izolacyjności cieplnej oraz rozwiązania poprawiające wygodę użytkowania.
Istotnym elementem są w tym wypadku okucia, które mają wpływ na lekkie i płynne otwieranie oraz zamykanie skrzydeł, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku stolarki o dużych gabarytach. Nowoczesne okucia wysokiej jakości posiadają też wiele dodatkowych funkcji, które zwiększają komfort użytkowania. Drzwi podnoszono-przesuwne, mimo dużej wagi dochodzącej nawet do 400 kg, dzięki nowoczesnej konstrukcji i przemyślanej technologii poruszają się lekko i cicho. Można je przesunąć nawet jedną ręką. Dla większego komfortu użytkowania drzwi mogą być w pełni automatyczne.
„Producenci, tacy jak Drutex, z wieloletnią tradycją i bogatym zapleczem naukowo-technologicznym, oferują dziś innowacyjne metody zarządzania wejściem do domu i na taras. Sterowanie drzwiami balkonowymi czy tarasowymi nie musi polegać dziś na manualnym ruchu klamką. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę i niezależność,
a jednocześnie są zwolennikami integracji tzw. inteligentnych rozwiązań w domu, istnieje możliwość zarządzania stolarką zdalnie za pomocą pilota, tabletu czy telefonu. Ważne jednak żeby zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji i jakość wykonania. Oferowane przez nas systemy to zaawansowane technologie, które od lat zyskują zaufanie Klientów na całym świecie, w różnych strefach klimatycznych” – mówi Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji Drutex S.A.Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na konstruowanie przeszkleń o znacznych rozmiarach bez utraty ciepła, wysoce energooszczędnych. Należy jednak pamiętać o tym, że duże przeszklenia mogą też doprowadzić latem do przegrzania domu, stąd świetnym pomysłem jest zamocowanie rolet zewnętrznych, żaluzji lub zawieszenie zasłon. Nie tylko ochronią one wnętrze przed nadmiarem światła, ale będą też ciekawą dekoracją salonu.
Niezależnie od rodzaju systemu, warto podkreślić, że drzwi balkonowo-tarasowe to ogromna wartość dodana w domu. To dodatkowa przestrzeń, więcej światła w pomieszczeniu, idealne przedłużenie salonu i sfera prywatnego komfortu. Coraz większe gabaryty przeszkleń oferowanych przez producentów potwierdzają tylko zainteresowanie Klientów takimi systemami i ich ogromną popularność na całym świecie. Dziś praktycznie nie buduje się domów, które nie byłyby wyposażone w przynajmniej jedno tego rodzaju rozwiązanie, a coraz większym zainteresowaniem cieszą się budynki z tzw. szklanymi ścianami. W tym wypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Źródło: https://www.drutex.pl/pl/porady/drutex__duze_przeszklenia.html
Ogród zimowy - marzenie wielu, szczególnie w naszej strefie klimatycznej. Może być zieloną oazą, która w chłodne zimowe dni pozwoli poczuć się jak w środku lata. To również sposób na powiększenie życiowej przestrzeni. Dostawiony do domu np. od strony salonu, tworzy jego naturalne przedłużenie, a dzięki dużym przeszkleniom zamienia się w panoramiczny obraz, który dodatkowo ozdabia wnętrze. W ogrodach zimowych zazwyczaj urządza się strefę relaksu z wygodną sofą albo fotelem i biblioteczką ze zbiorem ulubionych książek. To również doskonałe miejsce na jadalnię albo, dla co odważniejszych, domową siłownię. Dzięki zastosowaniu przesuwnych lub otwieranych okien, wiosną i latem zimowy ogród w łatwy sposób możemy zamienić w taras. Ogród zimowy pozwala jednak przede wszystkim długo cieszyć się słońcem, wykorzystując potencjał jego każdego promienia.
– „Dobrze zaprojektowany i wykonany ogród zimowy charakteryzuje się wysoką energooszczędnością. Wszystko dlatego że ogrody zimowe są zbudowane z elementów z tzw. oddzieleniem termicznym, które zachowują niski współczynnik przenikania ciepła. Tym też różnią się od oranżerii, szklarni czy werand, które pod tym kątem zazwyczaj są znacznie mniej ekonomicznymi rozwiązaniami” – tłumaczy Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji Drutex S.A..
Kluczem do zachowania energooszczędnych właściwości ogrodu zimowego jest lokalizacja oraz odpowiedni wybór profili i szyb.
Ogród zimowy najlepiej zaprojektować w dobrze oświetlonych miejscach. Ustawienie od południa zapewni nam możliwość cieszenia się słońcem przez cały dzień. Umiejscowienie od zachodu pozwoli zaś podziwiać romantyczną grę świateł pod wieczór, kiedy słońce schowa się już za horyzontem.
– „W przypadku wyboru profili i szyb najlepiej postawić na takie, które będą miały najlepsze parametry, w tym niski współczynnik przenikania ciepła. Pozwoli to zmaksymalizować korzyści płynące z dopływu światła dziennego i najlepiej wykorzystać jego naturalne właściwości” – radzi Mirosław Furtan. Przykładem takiego rozwiązania jest nowoczesny system MB-WG 60 w ofercie firmy Drutex. System ten składa się z profili aluminiowych z przegrodą termiczną, które, co ważne, są kompatybilne z innymi systemami okiennymi wykonanymi m. in. z PVC, aluminium i drewna. Do tego można dobrać szyby o różnych parametrach, dostosowanych do naszych potrzeb, np. o podwyższonej izolacyjności akustycznej, hartowanych, bezpiecznych, antywłamaniowych, ornamentowych, czy przeciwsłonecznych. Ramka w standardzie systemu dostępna jest w wersji stalowej, ocynkowanej. Istnieje jednak możliwość zastosowania ramki Swisspacer Ultimate w różnych opcjach kolorystycznych. Ogrody zimowe zbudowane w systemie MB-WG 60 posiadają również dodatkowe uszczelnienie terpolimerowe EPDM, które również wpływa na poprawienie parametrów energooszczędności.
Na koniec z innych ciekawostek, warto nadmienić, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego (Polsce (Art. 29 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Dz.U. z 2007 r. nr 191, poz. 1373, tekst ujednolicony Dz.U. z 2019 r. poz. 1186), postawienie ogrodu zimowego o powierzchni nie większej niż 35 mkw. nie wymaga pozwolenia na budowę. Aby cieszyć się słońcem przez cały rok musimy jedynie zgłosić zamiar budowy takiego obiektu.
Źródło: https://www.drutex.pl/pl/porady/drutex_ogrod_zimowy.html